Ogrody Nowej Huty » Powstaną dwa nowe ogrody w Nowej Hucie phone tracking devices cell phone spyware does it really work free text spy app for android best spy cam app for iphone 6 link best spy iphone 5 spy app for international cell program spy location by your phone number iphone app iphone 4s ios 7 1 sms spy link mobile spyware for blackberry spyware for android link spy pen software

Powstaną dwa nowe ogrody w Nowej HucieZ końcem czerwca zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na wytypowanie terenów do  stworzenia ogrodów w ramach projektu Ogrody Nowej Huty. W tym roku najlepszymi propozycjami okazały się propozycje z os. Na Skarpie – pomiędzy blokami 23,24,25 oraz z os. Niepodległości między blokami 9,13,14.

 

Jury w składzie: Anna Brydniak – RD XIV, Bogdan Sudoł – RD XV, Grzegorz Król – RD XVI, Andrzej Michalczyk – RD XVII, Bogumiła Drabik – RD XVIII, Jolanta Zawitkowska – ArcelorMittal Poland, Elżbieta Urbańska-Kłapa – Ośrodek Kultury im.C.K.Norwida  – 7 lipca jednogłośnie zdecydowało, że ogrody powstaną w tym roku na osiedlach Na Skarpie i Niepodległości. Przy wyborze kierowano się przyjętymi kryteriami, a są to m.in ilość i zaangażowanie osób deklarujących chęć udziału w projekcie, wielkością terenu i jego dostępność dla innych.

os. Na Skarpie

Pierwszy teren zlokalizowany jest w starej części Nowej Huty, pomiędzy blokami, które powstawały  jako jedne z pierwszych. Znajdują się tu piękne, dorodne drzewa i dużo zieleni. Jednak jak przyjrzeć się jej z bliska okazuje się, że jest dość zaniedbana. Teren poprzecinany jest alejkami, są tu ławki i piaskownica dla dzieci. Zadaniem projektanta  będzie zaprojektowanie takiej zieleni, która wkomponuje się w to wyjątkowe otoczenie i umili odpoczynek ludzi mieszkających nieopodal.

1

Także teren na os. Niepodległości dostarczy projektantowi wielu wyzwań. Na dość sporym, niezabudowanym skwerze poza trawnikiem i drzewami znajdują się też alejki, boisko, urządzenia do ćwiczeń fizycznych, dwie nieczynne piaskownice, z czego jedna przekształcona już na kwiatową rabatę. Grupa Społeczna „Ogrodnicy z Niepodległości” od dawana angażuje się w różne projekty, ma też doświadczenie w zdobywaniu funduszy na realizację projektów. Ogrody Nowej Huty są zatem kolejnym krokiem zmierzającym do uatrakcyjnienia tego miejsca.

Wiadomo już, gdzie będą powstawać Ogrody, ale do ich fizycznej realizacji jeszcze długa droga. Pierwszym etapem będą konsultacje z grupami społecznymi aby dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby i wizje wobec danego terenu. Później czas wytężonej pracy projektanta –  wykonany zostanie profesjonalny projektu zagospodarowania terenu, dobór odpowiednich gatunków roślin, przygotowanie planu pielęgnacji ogrodu na kolejne lata. Po wakacjach przyjdzie czas na prace w terenie, często najpierw porządkowe a dopiero później nasadzenia zakupionych roślin. Na każdym etapie bardzo istotne jest zaangażowanie się mieszkańców, bowiem to Oni tworzą to miejsce, ma być ono wizytówką okolicy i chlubą dla gospodarzy.