Ogrody Nowej Huty » Kwiaty z cebulek. Jesienne sadzenie. phone tracking devices cell phone spyware does it really work free text spy app for android best spy cam app for iphone 6 link best spy iphone 5 spy app for international cell program spy location by your phone number iphone app iphone 4s ios 7 1 sms spy link mobile spyware for blackberry spyware for android link spy pen software

Kwiaty z cebulek. Jesienne sadzenie.Jesienią w sklepach ogrodniczych mamy dostęp do szerokiej gamy cebulowych roślin kwitnących. Charakteryzują się one wiosennym okresem kwitnienia – dzięki nim ogród pięknie wygląda, stąd mają one duże grono swoich wielbicieli zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów pasjonujących się ogrodnictwem.

Jesienią sadzimy cebule odporne na mrozy, do których należą m.in. tulipany, krokusy, narcyzy, zawilce, lilie, śnieżyczki, hiacynty, szafirki.  Aby uzyskać z cebul piękne okazy powinniśmy przestrzegać określonych zasad sadzenia i postępować zgodnie z wymaganiami poszczególnych gatunków.

Zasady uprawy kwitnących roślin cebulowych

Wybór cebul

Do posadzenia należy wybrać cebule duże, zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych. Muszą być w stanie spoczynku tzn. nie mieć wyrośniętych liści oraz korzeni. Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego.

Nasłonecznienie i gleba

Rośliny cebulowe potrzebują do prawidłowego rozwoju odpowiednich warunków do życia i odpowiednich stosunków wodno-glebowych. Będą dobrze rosły w miejscach nasłonecznionych, ale nie nadmiernie nagrzewających się, umiarkowanie wilgotnych, nie podmokłych, bo w takich łatwo mogłoby dochodzić do ich gnicia. Duże cebulki (narcyzy, cesarskie korony, tulipany) sadzimy w wolnych miejscach pomiędzy innymi roślinami, natomiast drobne, typu przebiśniegi, szafirki, cebulice możemy posadzić nawet pod krzewami liściastymi i drzewami, gdyż wiosną nie mają one liści i do roślin cebulowych dociera dużo światła słonecznego. Starajmy się co 3 lata zmieniać im miejsce, aby uchronić przed wystąpieniem chorób wirusowych i grzybowych.

Najlepiej rosną w ziemi przepuszczalnej i zasobnej w próchnicę. Podłoże powinno być luźne i żyzne do głębokości 25-30 cm. Rośliny cebulowe źle rosną w glebach podmokłych, nie lubią także takich miejsc, w których w czasie wiosennych roztopów gromadzi się woda.
Przed ich posadzeniem ziemię trzeba oczyścić z chwastów i nierozłożonych resztek roślinnych. Gleby ciężkie i zwarte / ilaste i gliniaste / należy wymieszać z torfem, drobno mieloną korą i piaskiem. Gleby lekkie i piaszczyste warto wzbogacić w próchnicę czyli dodać kompostu, ziemi kompostowej lub przekompostowanego obornika. Można też zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy w ilości 40 g/m² (na przykład Azofoska,  Fructus,  Mikro) na dwa tygodnie przed sadzeniem cebul lub bulw.
Odczyn gleby powinien wynosić 6,5 – 6,8. Jeśli gleba w wybranym miejscu jest zbyt kwaśna, należy ją zwapnować nawozem zawierającym węglan wapnia, na przykład kredą albo dolomitem. Z sadzeniem cebul najlepiej poczekać wtedy do następnego sezonu.

Pora sadzenia cebulowych

Rośliny cebulowe i bulwiaste z naszego klimatu dobrze znoszące mrozy sadzimy jesienią. Ogromny wybór jest we wrześniu, ale październik i listopad, dopóki mróz nie skuje ziemi, również jest dobry. Najistotniejsze w sadzeniu jest to, aby cebulki przed zimą zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić. Zawsze jest niebezpieczeństwo wczesnej zimy i wtedy cebule, które nie zdążyły się jeszcze ukorzenić  zginą.

Terminy sadzenia

Nazwa rodzajowa

Termin sadzenia do gruntu

narcyzy

koniec VII

zimowity

VII – VIII

krokusy jesienne

VIII

śnieżyca wiosenna

VIII

szafirki

VIII – IX

śnieżyczka przebiśnieg

VIII – IX

śniedki

VIII – IX

lilie

VIII – początek X

szachownice

IX

krokusy wiosenne

IX/X

cebulice

IX – X

tulipany

połowa IX – koniec X

hiacynty

X

czosnki

X

kosaćce cebulowe

koniec X – XI

Jak sadzić.

Większość cebul, bulw i kłączy ma charakterystycznie zaokrąglony spód, gdzie można dostrzec miejsce po dawnych korzeniach. Bardzo często posiadają spiczasty, stożkowaty wierzchołek z którego wyrastają pędy rośliny. Cebulki zawsze sadzimy wierzchołkiem do góry. Cebulki i kłącza sadzimy zaraz po ich zakupieniu,  nie dopuszczając do ich przeschnięcia.

Zasada głębokości sadzenia jest prosta. Wystarczy zapamiętać, że głębokość sadzenia to trzykrotna wysokość cebuli. Głębokość sadzenia zależy także od zwięzłości gleby. Zasada jest taka: gleby zwięzłe – cebule sadzimy nieco płycej i z drenażem odprowadzającym nadmiar wody i zapobiegającym gniciu korzeni, gleby piaszczyste – sadzimy normalnie i można bez drenażu. Od powyższej reguły jest oczywiście kilka wyjątków / krynia, nerinia jak też lilia biała, które sadzimy płytko, na głębokości ok. 3-4cm /.

 Optymalna odległość między cebulami.

Odstępy między cebulami zależą od siły wzrostu i mnożenia się cebul. Duże cebule, które wolno przyrastają sadzimy co 25 – 40 cm, a drobne co 8 – 10 cm. Jeśli szybko zagęszczają przeznaczony dla nich teren, powinniśmy je co kilka lat rozsadzać. Tulipany z reguły wykopujemy co roku, więc można je sadzić dość gęsto, co 10 – 15 cm. Tulipany botaniczne pozostawiamy na jednym miejscu przez kilka lat. Narcyzy również.

Odstępy w rzędzie przy sadzeniu roślin cebulowych zależnie od obwodu cebul:

Tulipany:

cebule średnicy pow. 12 cm należy sadzić w odstępach co 12 cm

10-12 cm – co 10 cm

9-10 cm – co 6-7 cm

6-9 cm – co 5 cm (nie będą jeszcze kwitły)

Hiacynty: cebule średnicy pow. 14 cm należy sadzić w odstępach co 18-20 cm

12-14 cm – co 15 cm

10-12 cm – co 8 cm

6-10 cm – co 4 cm

Krokusy:

cebule pow. 10 cm – odstępy co 10 cm

8-10 cm – co 7 cm

6-8 cm – co 6 cm

poniżej 6 cm – co 2,5 cm

Narcyzy trąbkowe i wielkoprzykoronkowe:

cebule potrójne i podwójne sadzimy co 12 cm

cebule pojedyncze – co 8 cm

cebule drobniejsze – co 5 cm

Narcyzy drobnoprzykoronkowe:

cebule potrójne i podwójne sadzimy co 8 cm

cebule pojedyncze – co 6 cm

cebule drobniejsze – co 3 cm

Duże cebulki tj. tulipanów i hiacyntów sadzimy pojedynczo, kopiąc dla każdej oddzielny dołek.
Cebulki małych rozmiarów tj. cebulki śnieżyczek, czy cebulicy syberyjskiej, szafirki, kosaćce cebulowe sadzimy po kilka w jednym, szerszym dołku. Pamiętajmy, by każda z cebulek miała dla siebie troszkę miejsca. Zbytnie zagęszczenie odbije się na ich rozwoju. Niemniej jednak posadzone blisko siebie wyglądają najładniej.

Po posadzeniu cebul i kłączy pamiętajmy o obfitym podlaniu i okryciu przed zimą korą, torfem, słomą lub też inną ściółką. Mulcz rozkładamy dopiero w momencie pojawienia się silniejszych przymrozków, ponieważ położony zbyt wcześnie może stać się gniazdem dla gryzoni.

Ochrona przed mrozem

Niektóre gatunki są bardziej wrażliwe na mróz niż inne. Zwykle w czasie mroźnych zim przemarzają i giną hiacynty, orientalne lilie i irysy cebulowe. Należy więc je zabezpieczyć na zimę warstwą zmielonej kory, torfu, stroiszem świerkowym, co chroni glebę nie tylko przed przemarzaniem, ale wysychaniem i chwastami. Liście nie są tutaj zalecane, gdyż gnijąc tworzą zbitą skorupę podatną na wszelkie choroby grzybowe, mogące zaszkodzić cebulom. Okrycie umieszcza się dopiero późną jesienią, gdy wystąpią silne przymrozki, aby cebule pod ciepłą kołderką nie zaczęły przedwcześnie rosnąć. Poza tym pod ściółką chętnie ukrywają się gryzonie, największy wróg cebul.

Ochrona przed gryzoniami

Posadzone przez nas pieczołowicie jesienią cebulki paść mogą ofiarą norników zwyczajnych lub karczowników. Gryzonie te traktują je jak przysmak. Dobrym sposobem jest umieszczenie cebulek w ażurowych koszyczkach. Norniki i karczowniki nie lubią też zapachu czarnego bzu, gorczycy, czarnej porzeczki, czosnku, mięty, rumianku. Stosunkowo bezpieczne są cebule szachownicy, czyli cesarskiej korony. Ich zapach jest wyjątkowo intensywny i nieprzyjemny. Karczownikom z kolei nie smakują cebule narcyzów.

Autor: Anna Wojtasik

Źródła:

Rok na działce. D.Haas, Z.Kawecki, J.Marcinkowski

www.swiatkwiatow.pl

www.ogrodowisko.pl

www.regiodom.pl