Ogrody Nowej Huty » Końcowy projekt ogrodu w Kantorowicach. phone tracking devices cell phone spyware does it really work free text spy app for android best spy cam app for iphone 6 link best spy iphone 5 spy app for international cell program spy location by your phone number iphone app iphone 4s ios 7 1 sms spy link mobile spyware for blackberry spyware for android link spy pen software

Końcowy projekt ogrodu w Kantorowicach.Projektowany wspólnie ze Stowarzyszeniem „Nasze Kantorowice” ogród społeczny znajduje się przy ul. Zakole, na terenie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Zapraszamy do zapoznania się z nową koncepcją zagospodarowania tego terenu opracowaną przez architekta krajobrazu Aleksandrę Obrał.

Teren ten ograniczony jest od południowej strony niewielkim kanałem wodnym, natomiast od północy jezdnią. Dzięki temu przyszły ogród już teraz jest widocznie zarysowany w krajobrazie, tworząc osobną całość. Na niepowtarzalny charakter tego wnętrza krajobrazowego wpływa również duża ilość drzew, których korony tworzą zielony „sklepienie” nad całym niemal obszarem. Jedną z wytycznych projektu było wykorzystanie i podkreślenie tego bogactwa zieleni wysokiej oraz umiejętne wykorzystanie dawanego przez nią przyjemnego cienia. Często w projektowaniu nowych założeń największym problemem jest właśnie oczekiwanie na wzrost młodych drzew do pożądanych rozmiarów, tutaj natomiast nowa koncepcja ogrodu wpleciona została między duże już drzewa, dzięki czemu pełnią nowego ogrodu będzie się można cieszyć dużo szybciej.
Układ komunikacyjny ogrodu składa się z dwóch rodzajów elementów. Przez środek ogrodu, na całej jego długości, poprowadzona została jasna, żwirowa ścieżka, lekko meandrująca między drzewami. Prowadzi ona od wschodniego krańca terenu aż do przeznaczonego do adaptacji wolnostojącego budynku zamykającego wnętrze ogrodu od zachodu. Prowadząc wzrok odwiedzających już od początku między drzewa, zapewnia ona daleki widok w głąb terenu i malowniczo podkreśla jego leśno – parkowy charakter. Jest również główną drogą komunikacji na tym obszarze, zapewniając ominięcie pozbawionej pobocza drogi asfaltowej. Dopełnienie układu komunikacyjnego stanowią prostokątne placyki rożnych rozmiarów wykonane z ciemnego żwiru. Zaprojektowane zostały one prostopadle do kierunku głównej ścieżki, w układzie północ-południe. Wzbogaca to możliwość przemieszczania się po ogrodzie, a jednocześnie zapewnia nowe widoki w jego głąb od strony ul. Zakole. Tworzą one również w ogrodzie nowe, kameralne wnętrza pośród drzew, które możemy kolejno odwiedzać, spacerując główną ścieżką. Dzięki wprowadzonym ławkom, są to idealne miejsca na odpoczynek w czasie spaceru, podczas zabawy z dziećmi w zaprojektowanej również w ogrodzie piaskownicy lub w trakcie imprez, odbywających się na położonym nieopodal boisku czy też wokół zaprojektowanego w ogrodzie miejsca na ognisko.
Zieleń wprowadzona została do ogrodu w formach nawiązujących do głównej ścieżki, natomiast stanowiących kontrastowe uzupełnienie prostokątnych placów. W przestrzeniach miedzy drzewami pojawiają się „fale” nasadzeń w postaci spójnych, długich rabat o zmiennej szerokości. Każda przeznaczona została jedynie na 3-4 różne gatunki roślin, dzięki czemu oddziałują one jeszcze mocniej swoimi kolorami, pokrojem i fakturami. Zaprojektowane gatunki dobrane zostały przede wszystkim z uwagi na związek ogrodu z wodą oraz jego silnie ocieniony charakter. Spotkamy tu m.in. Wierzbę purpurową w odmienia karłowej, Hortensję bukietowa, Derenia białego, łany traw takich jak Śmiałek pogięty i Turzyca palmowa oraz wprowadzające do ogrodu bogactwo rodzajów liści i kwiatów Funkiem, Liliowce, Tawułki i Żurawki. Uzupełnienie rabat stanowią rośliny zadarniające znajdujące się w miejscach największego zagęszczenia drzew.
Dzięki takiej formie nowego zagospodarowania terenu w Kantorowicach tworzy się zupełnie nowe „zielone” miejsce, mające szansę być prawdziwym ogrodem społecznym na wszystkich płaszczyznach – od niesamowitego zaangażowania mieszkańców w jego powstawanie jeszcze na papierze,  poprzez czynny udział w nasadzeniach i ich pielęgnacji, aż do upragnionego przez wszystkich wspólnego odpoczynku w cieniu drzew przy ul. Zakole.

Opracowanie: Aleksandra Obrał