Ogrody Nowej Huty » Jesienne przygotowanie gleby phone tracking devices cell phone spyware does it really work free text spy app for android best spy cam app for iphone 6 link best spy iphone 5 spy app for international cell program spy location by your phone number iphone app iphone 4s ios 7 1 sms spy link mobile spyware for blackberry spyware for android link spy pen software

Jesienne przygotowanie glebyWażnym zabiegiem poprzedzającym mechaniczną uprawę gleby jest bardzo staranne oczyszczenie pola z chwastów. Ziemię, która w danym roku nie będzie nawożona obornikiem po oczyszczeniu z chwastów przekopujemy. Gleby cięższe, a zwłaszcza o zbitych nieprzepuszczalnych warstwach należy przekopać na głębokość dwóch szpadli. Gleby lekkie i przepuszczalne na głębokość jednego szpadla.

Nawożenie

Aby przygotować się do następnego sezonu wegetacyjnego należy także pomyśleć o jesiennym nawożeniu gleby. Ta pora nawożenia daje nam wiele korzyści, ponieważ unikniemy w ten sposób możliwości wypalenia roślin, do którego może dojść w wyniku zbyt intensywnego użycia nawozu wiosną. W trakcie zimy składniki nawozu ulegną korzystnym przemianom, elementy balastowe zostaną wypłukane, natomiast nawóz dobrze rozprowadzi się w glebie. Możemy także użyć tańszych form nawozów, takich których użycie wiosną byłoby nieskuteczne lub nawet szkodliwe dla roślin. O tej porze roku natężenie prac ogrodniczych jest mniejsze, więc łatwiej nam znaleźć czas na zabiegi nawożenia gleby, a wiosną skupić się na innych pracach w ogrodzie. Jesień jest dobrą porą, aby glebę nawieźć potasem i fosforem. Możemy również zastosować wapnowanie. Nie stosujemy natomiast azotu, gdyż zostanie on wypłukany z gleby podczas zimy. Wyjątkiem jest zastosowanie dawki azotu w postaci mocznika pod drzewka owocowe. Przed zastosowaniem nawozów, warto pobrać próbki gleby i poddać je badaniu w jednej ze stacji chemiczno-rolniczych lub w innym laboratorium ogrodniczym. Takie testy warto wykonać przynajmniej raz na 3 lata. Stosując nawozy „na oko” ryzykujemy, iż zastosujemy niewłaściwe dawki poszczególnych nawozów, co może okazać się bardzo niekorzystne dla naszych upraw.

Najcenniejszym nawozem organicznym jest obornik. Wzbogaca on glebę nie tylko we wszystkie potrzebne roślinie składniki pokarmowe, lecz także dostarcza próchnicy, która wpływa bardzo korzystnie na właściwości fizyczne gleby. Obornik zawiera także substancje wzrostowe oraz drobnoustroje powodujące rozkład materii organicznej. Obornik stosuje się w ilości 40-60 kg na 10 m2 co 3-4 lata, najlepiej w jesieni zaraz po zbiorze i oczyszczeniu pola z chwastów, gdyż wtedy zdąży się do wiosny rozłożyć, tak że rośliny będą mogły korzystać z zawartych w nim składników pokarmowych. Szybkość rozkładu obornika zależy od dostatecznej wilgotności gleby i dostępu do niego powietrza. Dlatego na glebach cięższych należy przekopać obornik płytko, a na lżejszych nieco głębiej. Po co najmniej 4 tygodniach lub też przed zamarznięciem gleby poletka nawiezione obornikiem przekopujemy powtórnie, tym razem głęboko i nie wyrównujemy powierzchni gleby. Najwartościowsze są oborniki bydlęcy i koński. Można także stosować oborniki od innych zwierząt. Nawożenie obornikiem uzupełniamy nawozami fosforowymi i potasowymi.

Zagony na których w danym roku nie stosujemy obornika nawozimy dużymi dawkami nawozów mineralnych. Nawożenie potasem, a zwłaszcza fosforem należy stosować w jesieni przed przedzimowym przekopaniem gleby. Można także w jesieni dać tylko połowę dawki nawozów fosforowych i potasowych, a druga połowę zastosować wiosną.

Z nawozów fosforowych do użycia jesienią nadają się superfosfaty oraz mączki fosforytowe i kostne. Mączki są nawozami wolnodziałającymi (nawet do kilku lat). Należy je używać na glebach kwaśnych i wilgotnych. Stosowanie mączek na glebach zasadowych i suchych jest nieefektywne. Aby zwiększyć dostępność składnika możemy nawóz fosforowy zmieszać z nawozem organicznym, obornikiem lub kompostem oraz na wiosnę zastosować nawóz zakwaszający podłoże. Nawozów fosforowych nie wolno mieszać z nawozami zawierającymi wapń, ponieważ zmniejsza to ich przyswajalność.

Odpowiednie nawożenie fosforem wpływa na podniesienie ilości i jakości plonu oraz na wczesność plonowania, wzmacnia kwitnienie.

Dla uzupełnienia potasu w glebie stosuje się siarczanowe i chlorkowe sole potasowe, które łatwo rozpuszczają się w wodzie i wraz z nią są pobierane przez rośliny. Na glebach cięższych nawozy potasowe w całości stosujemy jesienią. Na glebach lżejszych wskazane jest wykonanie częściowego nawożenia jesienią (np. 50% dawki) oraz częściowego wiosną, ze względu na możliwość wypłukania potasu przez wodę. Nawóz należy dobrze wymieszać z ziemią.

Z nawozów potasowych przy uprawie warzyw stosowane są sól potasowa oraz siarczan potasowy.

Jeżeli w ziemi na naszej działce brakowało potasu – wzrost roślin był zahamowany, pędy stawały się wiotkie i cienkie, a na liściach mogły występować przebarwienia.

Lepiej stosować nawozy wysokoprocentowe tzn. takie, które zawierają większy procent danego składnika pokarmowego.  Stosując takie nawozy należy odpowiednio zmniejszyć ich dawkę.

Dawki nawozów stosuje się w zależności od zasobności gleby w składniki pokarmowe i stanowiska po oborniku. Im gleba jest słabsza i im dalsze stanowisko w uprawie po nawozach organicznych tym wyższe należy stosować dawki nawozów mineralnych.

Wapnowanie podnosi odczyn gleby, stosujemy więc ten zabieg tylko wobec gleby zbyt kwaśnej. Wapń poprawia strukturę gleby i zmniejsza jej kwasowość. PH niższe od 7 oznacza, że gleba jest kwaśna. Najczęściej stosuje się wapno nawozowe i wapno palone. Na gleby lekkie i suche nie należy raczej stosować wapna palonego. Przy wapnowaniu często stosujemy nawozy zawierające jednocześnie magnez. Najczęściej stosuje się dolomit oraz wapno magnezowe. Nawozy wapniowe muszą być rozsiewane równomiernie i dobrze wymieszane z glebą.

Do nawożenia gleby możemy także stosować gotowe jesienne mieszanki nawozowe uniwersalne lub dla konkretnych grup roślin wg. dawki zalecanej przez producenta.

Autor: Anna Wojtasik

Źródła:

Rok na działce. D.Haas, Z.Kawecki, J.Marcinkowski

Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa

Działkowiec nr 10/95

Działkowiec 10/2003